لغت نامه و اصلاحات رایج در Github

لغت نامه و اصلاحات رایج در Github

اگر شما اصلاحی را دیدید که در این لیست نمی باشد توضیحات بیشتر را می‌توانید در Git Reference و یا کتاب  Git SCM پیدا کنید.

Blame

این ویژگی در git آخرین تغییر انجام شده روی هر خط از فایل را شرح می دهدکه معمولاً اصلاح، نویسنده و زمان را نشان میدهد. این ویژگی برای مثال زمانی که می‌خواهیم دنبال کنیم چه زمانی یک ویژگی به پروژه اضافه شده یا اینکه کدام commit‌ منجر به یک bug‌ خاص در پروژه شده است مفید است.

Branch

Branch یک نسخه موازی از یک مخزن (repository) است. Branch‌ درون مخزن است اما اثری روی برنچ اصلی یا master ندارد و این مساله باعث می‌شود شما آزادانه و بدون مختل ساختن نسخه «زنده» کار کنید. هنگامی که شما تغییرات خود را انجام دادید شما می‌توانید برنچ خود را با برنچ master ادغام کنید تا تغییرات شما منتشر شوند.

Clone

clone‌ یک کپی از مخزن است که به جای اینکه روی یک سرور وب سایت باشد روی کامپیوتر شما موجود است. با داشتن clone شما می‌توانید فایل هارا در ویرایشگر خودتان ویرایش کنید و با استفاده از Git  تغییرات خود را بدون نیاز به اینکه آنلاین باشید دنبال کنید. البته این نسخه به نسخه  راه دور نیز متصل است به طوری که می‌توانید بین هر دو همگام سازی را انجام دهید. شما می‌توانید هر زمان که آنلاین بودید تغییرات محلی خود را به نسخه راه دور push کنید.

Collaborator

همکار یا Collaborator شخصی است که دسترسی خواندن و نوشتن به یک محزن دارد و توسط مالک مخزن جهت همکاری دعوت شده است.

Commit

Commit یا اصلاح یا revision یک تغییر منحصربفرد به یک فایل (یا مجموعه‌ای از فایلها) است. این مانند زمانی است که شما یک فایل را ذخیره می کنید، هر زمانی که شما آن را ذخیره کنید آن یک ID‌ واحد ( "SHA" or "hash")ایجاد می‌کند که به شما اجازه می‌دهد اینکه چه تغییراتی و توسط چه کسانی انجام شده را حفظ کنید. Commit ها معمولاً شامل یک پیام commit هستند که توضیح مختصری از آنچه تغییر داده شده می باشد.

Contributor

شرکت کننده Contributer شخصی است که در یک پروژه با دشتن درخواست pull شرکت می‌کند اما دسترسی همکار یا collaborator را ندارد.

Diff

Diff تفاوت در تغییرات بین ۲ commit است. Diff به صورت بصری شرح می‌دهد از زمان آخرین commit‌ چه چیزهایی از فایل حذف شده یا به آن اضافه شده اند.

Fetch

واکشی fetch اشاره به گرفتن آخرین تغییرات از مخزن آنلاین (مثل Github.com) بدون ادغام آن‌ها دارد. از آنجایی که این تغییرات واکشی می‌شوند شما می‌توانید آن‌ها را با برنچ های محلی خود مقایسه کنید.

Fork

Fork یک کپی شخصی از مخزن کاربر دیگر است که روی اکانت شما در حال کار است. Fork ها به شما اجازه می‌دهند تا آزادانه تغییرات را روی یک پروژه بدون اثر روی نسخه اصلی اعمال کنید. Fork ها به پیوست نسخه اصلی هستند و شما می‌توانید یک درخواست pull به نویسنده اصلی بدهید تا با تغییرات شما به روز شود. شما همچنین می‌توانید fork‌ خود را با pull کردن در به روز رسانی های نسخه اصلی بروز نگاه دارید.

Git

Git یک برنامه متن باز برای دنبال کردن تغییرات در فایل‌های متنی است. Git توسط نویسنده سیستم  عامل لینوکس نوشته شده است و تکنولوژی مرکزی است که GitHub، شبکه‌های اجتماعی و واسط کاری بر مبنای آن ساخته شده اند.

Issue

Issue ها بهبودهای پیشنهاد شده، وظایف و سؤالات مربوط به یک مخرن هستند. Issue ها می‌توانند توسط هر کسی (برای مخزن های عمومی) ایجاد شوند و توسط مشارکان مخزن اداره می شوند. هر issue دارای forum تبادل نظر خود است و می‌تواند به یک user خاص اختصاص یابد.

Markdown

مدل نشانه گزاری یا Markdown یک فرمت فایل معنایی زیبا است که خیلی بی شباهت به doc rtf txt نیست. Mardkdown‌ کمک می‌کند تا حتی کسانی که هیچ پس زمینه انتشار مطالب تحت وبی ندارند بتواند توضحیات خود را (شاما لینک ها، لیست ها،بالت ها و …) بنویسند و آن را مشابه با یک وب سایت به نمایش در آورند. GitHub ‌از Markdown پشیبانی می‌کند و شما می‌توانید در رابطه با semantic ها در این قسمت بیشتر یاد بگیرید.

Merge

ادغام یا merge تغییرات را از یک برنچ (در همان مخزن یا از یک fork) می‌گیرد و آن را به دیگری اعمال می کند. این اغلب به صورت یک درخواست pull (که شما می‌توانید به صورت یک درخواست merge به آن نگاه کنید) اتفاق می افتد. یک merge می‌تواند به طور خودکار با استفاده از یک درخواست Pull با واسط کاربری تحت وب GitHub.com در صورتی که هیچ تغییر برخوردداری وجود نداشته باشد انجام شود، یا همیشه می‌تواند از طریق Command Line انجام شود. برای اطلاعات بیشتر قسمت "Merging a pull request." را مشاهده نمایید.

Open Source

نرم‌افزار متن باز نرم افزاری است که آزادنه توسط هر کسی استفاده شود، اصلاح شود و به اشتراک گذاشته شود.

Organizations

سازمان ها گروهی از دو یا تعداد بیشتری کاربر هستند که به طور معمول تصویرساز سازمان های دنیای واقعی هستند. آن‌ها توسط کاربرانی مدیریت می‌شوند و شما مخزن ها و تیم ها هستند.

Private Repository

مخازن خصوصی مخازنی هستند که تنها می‌توانند توسط مالک و همکارهایی که مالک مشخص کرده مشاهده شوند.

Pull

Pull اشاره به زمانی دارد که شما در حال واکشی تغییرات و ادغام آن‌ها هستید. برای نمونه، اگر شخصی فایلی را که شما نیز در حال کار روی آن هستید را ویرایش کرده باشد شما می‌خواهید آن تغییرات را به کپی محلی خود pull‌ کنید و آن را بروز نمایید.

Pull Request

درخواست های pull تغییرات مطرح شده به یک مخزن هستند که توسط یک کاربر ارائه شده‌اند و توسط همکاران مخزن پذیرفته و یا رد شده اند. همانند Issue ها درخواست های pull نیز دارای forum تبادل نظر خود هستند. برای اطلاعات بیشتر قسمت "About pull requests." را ببینید.

Push

Push کردن اشاره به ارسال تغییرات commit  شده به یک مخزن راه دور مثل GitHub.com دارد. برای مثال، شما چیزی را به صورت محلی تغییر داده‌اید و می‌خواهید آن را push کنید تا دیگران نیز به آن دسترسی داشته باشند.

Remote

این یک نسخه از چیزی است که روی یک سرور مثل GitHub.com میزبانی می‌شود. آن می‌تواند به Clone های محلی متصل شود و تغییرات را همگام کند.

Repository

مخزن پایه ترین عنصر GitHub است. در ساده‌ترین حالت می‌توانیم آن‌ها را به صورت پوشه های پروژه فرض کنیم. یک مخزن شامل همه فایل‌های پروژه (از جمله مستندات) است و تاریهچه اصلاحات تمامی فایل‌ها را ذخیره می کند. مخازن می‌توانند چندین یاور داشته باشند و می‌توانند به صورت عمومی یا خصوصی باشند.

SSH Key

کلیدهای SSH روشی برای شناسایی خودتان به یک سرور آنلاین با استفاده از پیام کد شده است. Github از کلیدهای SSH برای انتقال امن اطلاعات از Github.com به کامپیوتر شما استفاده می کند.

Upstream

زمانی که درباره یک برنچ یا یک fork می‌کنیم، برنچ اصلی روی مخزن اصلی اغلب اشاره به upstream دارد چون مکان اصلی است که تغییرات دیگر از آنجا می آیند. Branch/fork که شما در حال کار روی آن هستید نیز downstream نامیده می شود.

User

کابران حساب‌های Github.com شخصی هستند. هر کاربر دارای یک پروفایل شخصی است که می‌توانند چندین مخزن را به صورت عمومی یا خصوصی مالکیت کند. آن‌ها می‌توانند ایجاد کنند یا به سازمان هایی دعوت شوند یا روی مخزن کاربر دیگیری مشارکت داشته باشند.

اشتراک گذاری