تفاوت بین REST API و API

تفاوت بین REST API و API

اولین چیزی که باید بفهمیم این است که API مجموعه اصلی و REST API زیر مجموع است. یعنی همه REST API ها API هستند درصورتی که همه API ها ممکن است REST API نباشند. API یک اصلاح گسترده است در صورتی که REST API یک API خاص است. تفاوت های زیادی بین API و REST API وجود دارد. REST  مخفف Representational State Transfer است در حالیکه API مخفف Application Program Interface است.

به زبان ساده عملکرد API این است که یک برنامه بهمراه داده ها را با سرویس های برنامه دیگر با اعطای همه مجوزهای لازم متصل کند. لذا یک اتصال گر بین دو برنامه است و بخش لازم از هر توسعه برنامه است. یک REST API یک API وب سرویس است که از URI های و پروتکل HTTP و JSON برای فرمت داده استفاده می کند. دلیل استفاده از REST API به جای سایر موارد، سادگی آن در توسعه با منابع محدود و الزامات امنیتی کمتر، سازگاری با مرورگر، مقیاس پذیری و همه چیزهای دیگری است که برای وب سرویس ها مطلوب است.

تفاوت بین API و REST API

در حالیکه API مجموعه ای از توابع و رویه ها است که اجازه می دهد یک برنامه به ویژگی برنامه دیگر دسترسی داشته باشد REST یک سبک معماری  برای برنامه های شبکه ای روی وب است. REST مجموعه ای از قوانین یا راهنماها برای ساخت یک API وب است. روش های زیادی برای ساخت یک API وب وجود دارد و REST یک روش استاندارد است که به سریع تر ساختن آن و همچنین فهمیدن بهتر آن توسط اشخاص ثالث کمک می کند. در کل مقایسه بین API ها مقایسه بین REST و SOAP است. SOAP پیچیدگی بیشتری دارد چون آزادی کمتری دارد و استانداردهای زیادی را برای پیاده سازی دیکته می کند. بنابراین REST API توصیه شده ترین استایل است.

ویژگی های انحصاری REST API

دلیل اینکه REST API محبوب تر از سایر انواع API ها است این است که از پروتکل های موجود استفاده می کند. در اغلب انواع  دیگر API ها توسعه دهنده مجبور است یک پروتکل برای عملکرد API ها تعریف کند. در حالیکه، REST API از HTTP استفاده می کند و لذا نیازی به نصب هیچ کتابخانه اضافی برای ایجاد و عملکرد یک REST API نیست. مزیت دیگر استفاده از REST API این است که انعطاف پذیری زیادی ارائه می کند. آن می تواند انواع مختلف فراخوانی ها را هندل کند و به فرمت های داده ای مختلف پاسخ را برگرداند. مثل SOAP فقط به XML محدود نمی شود و شما می توانید به شکل های مختلف مثل XMLو JSON و YAML و سایر موارد با استفاده از REST API خروجی را بر گردانید.

کلاینت-سرور

در حالیکه اکثر API ها از فرمت application-application پیروی می کنند REST API مواکدا در بستر وب به صورت کلاینت و سرور عمل می کند. کلاینت و سرور از یک دیگر جدا هستند و هر یک می تواند مستقلا رشد کند. منظور از انعطاف پذیری همین است.

stateless

همه API ها stateless نیستند و REST API به این معنی است که فراخوانی درخواست به API میتواند مستقلا و منحصرا انجام شود. هر فراخوانی باید همه داده لازم برای اجرا فراخوانی را داشته باشد. بعلاوه به خاطر خاصیت stateless بودن ذخیره داده cacheable ممکن است. بنابراین سرعت اجرای فراخوانی ها و هندل کردن تعداد زیادی از فراخوانی های ورودی می تواند سریع تر انجام شود.

واسط یا interface

تعداد زیادی از API ها نمی توانند کلاینت را از سرور و یا یک برنامه را از دیگری جدا کنند. REST API این کار را به خاطر واسط uniform خود انجام می دهد و به برنامه ها اجازه می دهد تا مستقلا بدون اتصال محکم سرویس ها، مدل ها و اکشن ها را به لایه API تکامل دهند.

مقیاس پذیری

مقیاس پدیری یک مشکل اصی در API های عمومی است. این مشکل در REST API وجود ندارد و  به خاطر معماری لایه ای است که در REST API وجود دارد. این لایه ها یک سلسه مراتب ساختاری را شکل می دهند و لذا برنامه نویسی ماژولار را فراهم می کند که یک مورد کلیدی برای مقیاس پذیری است.

انتقال کد

مورد REST API جز معدود API هایی است که اجازه  می دهد کد تقاضا شده منتقل شود. یکی از این بزرگترین مزایای این واقعیت است که کاربران مجبور نیستند اسم توابع و پارمترهای را بندانند تا بتوانند REST API ها را اجرا کنند. این مستقل از نوع پلت فرم یا زبانی است که استفاده می کنید. بسیار قابل اعتماد و در اجرای آن کاملاً ساده و شفاف است.

با این حال هیچ API ی عاری از عیب نیست. توسعه دهندگان جدیدتر پیاده سازی REST API ها را به خاطر statelessness بودن کمی دشوار می بینند. آن نمی تواند وضعیت را درون session ها حفظ کند.

نتیجه گیری

مورد REST API یک نوع API یونیک است و روی تنوع زیادی از بخش ها قابل اعمال است. در حال حاضر به شدت در میان برنامه های موبایل و ابری پلتفرم های شبکه های اجتماعی برنامه های خودکار محبوب شده است. لذا شما باید توجه زیادی به خرج دهید تا REST API ها را یاد بگیرید. SOAP رقیب اصلی آن است ولی معمارهای برنامه تمایل بیشتری به REST API ها دارند. آنها آن را برای طراحی یکپارچه برنامه مهمتر می دانند.

 

منبع: 

https://www.freelancinggig.com/blog/2018/11/02/what-is-the-difference-between-api-and-rest-api/

اشتراک گذاری