تفاوت بین وب سرویس و .net remoting

تفاوت بین وب سرویس و .net remoting

وب سرویس چیست؟

وب سرویس روش ارتباطی بین دو واحد نرم افزاری در بستر www است. برنامه ها می توانند به سرویس ها از طریق فرمت های داده مثل HTTP, XML,  و SOAP بدون نگرانی در رابطه با اینکه هر وب سرویس چطوری پیاده سازی شده دسترسی داشته باشند.

XML برای تگ کردن داده استفاده می شود، SOAP برای انتقال داده استفاده می شود، WSDL برای توصیف سرویس هایی موجود استفاده می شود و UDDI برای فهرست کردن اینکه چه سرویس هایی در دسترس هستند استفاده می شود.

وب سرویس ها GUI ی به کاربر ارائه نمی کنند در عوض منطق کسب و کار، داده و فرآیندها را ارطیق یک واسط بر روی شبکه به اشتراک می گذارند.

.Net Remoting چیست؟

.Net Remoting مکانیزمی است که اجازه میدهد اشیا در میان دامین های برنامه Application Domain با هم تعامل داشته باشند، چه این مولفه های برنامه همه روی یک کامپیوتر باشند یا اینکه در سراسر جهان پخش باشند. ریموتینگ به گونه ای طراحی شده است که سخت ترین جنبه های مدیریت اتصالات، marshaling data و خواندن و نوشتن XML و SOAP را پنهان می کند.

کدام یک بهتر است؟

هر دو تکنولوژی برای توسعه برنامه های توزیع شده فریم ورک مناسبی ارائه می کنند. نقظه قوت وب سرویس ها سیستم نوع شمای xml است و یک مدل برنامه نویسی ساده با دسترسی cross-platform وسیع ارائه می کند، در حالیکه نقطه قوت .net remoting سیستم نوع زمان اجرا است و یک مدل برنامه نویسی پیچیده تر با دسترسی خیلی محدودتر ارائه می کند.

اگر هر دو کلاینت و مولفه های شما داخل firewall باشند وب سرویس به خوبی کار خواهند کرد. هر چند همه جا به جایی های داده شما از طریق یک و سرویس ممکن است منجر به کاهش کارایی شود. Remoting به شما اجازه می دهد تا بین یک برنامه کلاینت و مولفه ها در یک فرمت باینری ارتباط داشته باشید. به عنوان راه حل سریع برای ارتباطات باینری بین مولفه های اختصاصی دات نت معمولا در بستر شبکه داخلی مناسب تر است.

مهم است نحوه کار هر تکنولوژی رو بدونیم و موردی که مناسب برنامه خودمون هست رو انتخاب کنیم.

 

منبع:

http://net-informations.com/faq/net/web-service-remoting.htm

 

اشتراک گذاری